Yeni Dünyalar Ataşehir Anaokulu yuva kreş                         Yeni Dünyalar Ataşehir Anaokulu yuva kreş Yeni Dünyalar Ataşehir Anaokulu yuva kreş Yeni Dünyalar Ataşehir Anaokulu yuva kreş Yeni Dünyalar Ataşehir Anaokulu yuva kreş Yeni Dünyalar Ataşehir Anaokulu yuva kreş Yeni Dünyalar Ataşehir Anaokulu yuva kreş Yeni Dünyalar Ataşehir Anaokulu yuva kreş

Bu sayfada yer alan yorumlar her yıl yenilenmektedir.

 2 -3 Yaş veli yorumları  3 - 4 Yaş veli yorumları  4 -5 Yaş veli yorumları 5-6  Yaş veli yorumları
Hazırlık Sınıfı

Oğlumu 2013 şubat ayında YENİ DÜNYALAR anaokuluna kaydettirdim ve çok memnunuz. Daha önceden bir başka anaokulu denememiz vardı ama oğlum orada çok mutsuzdu. okula gitmeyi kesinlikle reddediyor, dışarı çıkarken kapılara tutunuyordu gitmemek için. Etrafımdaki insanların bu konudaki tavsiyeleri genellikle kararlı olmam, geri adım atmamam, mutlaka ve kesinlikle çocuğu okula devam ettrimem yönündeydi. Fakat, çocuk korkunç mutsuzdu ve bu bana normal gelmiyordu. Şöyle düşündüm "koskoca inanlar bile, evlerine ekmek götürmek zorunda olsalar da, mutsuz oldukları işyerini değiştiriyorlar. 4 yaşındaki bir çocuktan neden bu kadar beklenti içinde olmalıyım ki?" ve aldım. Yeni Dünyalar Anaokuluna bir arkadaş tavsiyesiyle gittim. İyi ki de gitmişim. Şimdi beni ve oğlumu mutlu eden farklarını yazayım, siz karar verin: 

** Neredeyse gördüğüm tüm anaokullarının bahçeleri ya halı ya da en iyisi tahtaydı. Yeni Dünyaların bahçesi kocaman ve gerçek, mis gibi çimen...

** Anaokulu sahipleri/yöneticilerinin  genellikle kendilerine özel bir odaları olur, bu makam odasına girmek için kapıdaki görevlilere söylersiniz ve onlar sizi sanki bir iş görüşmesine giriyormuş gibi içeri alırlar. Yeni Dünyalar'ın sahibi Hakan Bey, son derece samimi, alçakgönüllü ve pozitif bir insan. Girişte bir odayı, çalışanlardan biriyle paylaşıyor. İstediğiniz zaman ulaşabiliyor, son derece rahat konuşabiliyorsunuz. Ayrıca onu her an çocuklarla çiçek dikerken, bahçenin bir yerine yaptıkları bitkileri toplarken, salyangoz avına çıkarken ya da çocuklar için hamak kurarken görebilirsiniz. Hakan Bey çocukları çok çok seven bir bey ve onu bir çocuğa bakarken görünce bunu anlıyorsunuz zaten. 

** Yönetici böyle olunca, kurduğu kadro da gerçekten çok başarılı oluyor. Daha önceki okulumuzda öğretmenler aşırı iş yükünden çok mutsuz ve enerjileri düşüktü. Yeni Dünyalarda bütün öğretmenlerin gözlerinin içi gülüyor. Benim bir okuldan ilk beklentim şu: Çocuğumu sevsinler :)) Gerçekten seviyorlar. Bunu benim yanımdaki davranışlarından değil, oğlumun söz arasında söylediklerinden biliyorum: "anne, bugün emel öğretmenim beni öptü. anne, suzanna öğretmenim bize cookies diyor, bu ne  demek?".. gibi :)) 

** Çocukları sadece sevmiyorlar, saygı da duyuyorlar. En ufacık problemlerine bile dikkatle eğiliyorlar. Bunu biliyorum, çünkü benim bile artık sabrımı zorlayan o kadar ufak tefek şeyleri kafaya takıyordu ki oğlum, ama öğretmenleri son derece sabırlı davranıp çözdü hepsini. 

** Bir Emel öğretmenleri var, koordinatör öğretmen; son derece başarılı. hem güleryüzlü, hem sevgi dolu hem de son derece kontrollü. İpleri hiç elinden bırakmıyor. Bir Suzana teacher var, her an her yerde süper enerji dolu. piyano, ingilizce, yoga, dans... çocuklar onunla acayip eğleniyor ve bu arada ingilizceyi süper öğreniyorlar. Ders gibi değil, oyun gibi. idari işlere bakan Canan hanım var, Kübra öğretmen, Necla öğretmen... bütün öğretmenlerin motivasyonu çok yüksek. 

** Faaliyetler vs için ekstradan ödenen ücretler son derece cüzi. sadece gezi vs varsa, o zaman ufak bir ödeme (10-15 tl gibi) yapıyorsunuz. ben ekstraları 200-250 tl ve sabit olan okullar biliyorum. 

** Bir ufaklık vardı, her okula girişte ağlayan. Benimki de önceden öyle olduğu için dikkatimi çekiyordu. Herkesin ona nasıl tatlı davrandığını gördüm. Sonra o çocuk son derece kendine güvenli, öğretmenleriyle samimi ve mutlu bir çocuk oldu. Seneye anasınıfına da vermiyorum oğlumu. Bir yıl daha çocukluğun tadını çıkarsın, bahçede koştursun. Sıralarda oturup diz çürütmek için önünde uzun yıllar var. insan en çok çocukluğunu hatırlıyor ileride ve hayatın en değerli kısmı o bence. doyasıya tadını çıkarsın. Yeni Dünyalarda olduğu için içim son derece rahat ve huzurlu. umarım siz de çocuğunuz için en doğru seçimi yapar, bu rahatlığın tadına varırsınız...

Barış İrli
2012 - 2014
Gülçin - Gökhan İRLİ

Oğlumuzun daha önce gittiği okulda bir kaç küçük  problem yaşaması  ve okulun evimize uzak olması nedeniyle okulu değiştirmeye karar verdik. Yeni bir okul, uyum sorunu ve yeni bir ortama oğlumuzun nasıl tepki vereceği bizi endişelendiriyordu. Yeni arkadaşlarına ve yeni ortama alışabilecek mi? Daha da önemlisi güvenebileceğimiz sıcak bir ortam bulabilecek miyiz?  Ataşehir çevresinde bir kaç okul gezdik ama Yeni Dünyalar Anaokulu'ndaki o ilk izlenim, sıcak ortam, bütün personelin bizi güler yüzle karşılaması  ve  bahçesi bizi etkiledi, karar vermemizi kolaylaştırdı. Oğlumuzun okulu kısa sürede sevmesi, her gün yeni bir şeyler öğrenmesi  ve kendine daha çok güvenmesi ne kadar doğru bir karar verdiğimizin açık bir göstergesidir. 

Yeni Dünyalar Ailesine sonsuz teşekkürler.

Doruk Deha Duman
2012 - 2014
Leyla  -  Zülfü  DUMAN

Biz aile olarak Ali Ergin' i okula yollayıp yollamama arasında çok tedirgin olmuştuk. Nedenine gelince Ali Ergin' in bu güne kadar benden ayrılmaması, benden kopmaması ve hep bir arada olmamızdır.
Ama şimdi görüyorum ki geçen yıldan bu zamana oğlumdaki değişikliği ve her şeyin olumlu ve Ali Ergin 'in okulu öğretmenlerini, Sınıfını, arkadaşlarını benimsemesi ve sevmesi, her gün okula istekli gitmesi beni çok sevindiriyor. Bu da tabi ki okulun ve siz değerli öğretmenlerin çocuklarımızla candan ve yürekten sevgiyle ilgilenmenizin sonucudur.
Saygılarımla

Ali Ergin Karakaş
2011 - 2014
Şebnem KARAKAŞ

Anaokulu ile ilgili daha önce bir deneyimimiz olmadı. Ancak "Yeni Dünyalar" öncesi 4-5 farklı okul dolaşmıştık. Bir Arkadaşımızın tavsiyesi ile Yeni Dünyalar Anaokulu ile tanıştık. İyi kide tanışmışız. Bize uygulamaları çok profesyonelce geldi.Ayrıca okul binası ve bahçesi çocuğumuzun toprakla da haşır neşir olabileceği bir ortam sağlayacağına emin olduk.Okulumuzun sahibi Sn Hakan Cengiz ile yaptığımız sohbetinde bize müthiş güven verdiğini ve kendisinin amatör ruh ve sevgi ile işine sarıldığına şahit olmamız doğru karar verdiğimiz konusunda içimizde şüpheye yer bırakmadığını söyleyebiliriz. Teşekkürler Yeni Dünyalar ..

 

Emre Tuna Asan

2011 - 2014

Sema - Cengiz ASAN

Bora'mız daha 1,5 yaşındayken bir kardeş sahibi olduğunda hem kendisi hem de o güne değin dışarıdan hiç destek almadan onu büyüten biz anne babası için çok daha zorlu bir süreç başlamıştı.

Bora üç yaşına yaklaşırken, hem kardeş stresinden uzakta yeni arkadaşlar edinebileceği, yeni bir dünya tanıyabileceği, hem bizim fırsat bulup ta kendsine sunamadığımız bilgi ve beceriyi edinebileceği, hem de bizim gözümüz arkada kalmadan yükümüzü paylaşıp evladımızı emanet edebileceğimiz bir Anaokulu arayışına girdik.

Bora'yı Yeni Dünyalar'a emanet ettiğimizden beri hiç pişman olmadık. Tüm sorunlarımızı, dileklerimizi bir bir dinleyerek sabırla çözümü için uğraşan, kurucusundan yöneticisine, öğretmenlerinden güvenlikçisine dek işini özveriyle ve güler yüzle yapan bir kadro var Yeni Dünya^da ve onlar sayesinde, bir zamanlar kardeş stresi gibi nedenlerle konuşmayan, paylaşmayan, tuvalet alışkanlığı kazanmayı reddeden, anne babasına kızgın o Bora gitti , derdini konuşarak anlatabilen, neşeyle şarkılar söyleyen, kardeşini çok seven ve onunla oynayan, paylaşan, tuvalet alışkanlığını kazanmış, daha mutlu bir çocuk geldi

En içten teşekkürlerimizle...

 

Bora Gündüz

2011 - 2014

Gündüz Ailesi

Artık ümitsizliğe kapılmışken karşılaştık Yeni Dünyalar Anaokulu'yla. Kocaman, yemyeşil ön bahçesiyle çekti dikkatimi. İçinde meyve ağaçları olan gerçek bir bahçe... Birileri bu koca alanı sınıfa dönüştürmeyip oyun için ayırdıysa, çocuklarımıza gerçekten değer veriyor olmalılar diye düşünmüştüm. 

Şimdi hiç yanılmadığımın çok iyi bilincindeyim... Onlara gerçekten değer veren, onları başkaları için değil, mutlu olmaları, kendilerini bulmaları için yetiştiren, ancak bir ailenin verebileceği sevgi ve anne sıcaklığıyla saran, baba güvenliğiyle koruyan bir eğitim bilinciyle kurulmuş Yeni Dünyalar Anaokulu. Eğitimli, sabırlı, bilinçli ve en önemlisi sevgi dolu öğretmenlerinin yumuşacık yaklaşımları sayesinde aşılmaz sandığım zorlukların üstesinden gelmemiz o kadar kısa sürdü ki. İçlerine girdikçe çocuklara özbenlik farkındalığını,  özgüveni ustaca aşılarken, çevrelerine ve büyüklerine saygılı, kendilerine ve vatanımıza faydalı, ailelerine bağlı ama özgür,  iletişim yeteneği yüksek, sosyal çocuklar olmalarını nasıl sağlayabildiklerini hayretle izliyorum. Öğrenmeyi zevkli hale getirdikleri için bilimsel bilgiden zevk alan, yabancı dili hayatın içine soktukları için  aşinalık kazanan çocuklarımız, her gün el becerilerini gelişitiyor, paylaşmayı öğreniyor, ekip çalışmaları yapıyor, birlikte başarmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Ağlamadan, ceza almadan, kırılmadan disipline ediliyor, sosyalleşiyor, doğru alışkanlıklar ediniyor, çevresinin farkına vararak dünyayı öğreniyorlar. Meral hanımın tertemiz mutfağında yaptığı organik yiyeceklerle besleniyor, müzik enstrümanlarıyla tanışıyor, dans edip oynuyorlar. Meyve ağaçlarından meyve tadabiliyor, toprağa basabiliyor, çimenlerde yuvarlanabiliyorlar.  Mutlu olmak için başka neye gerek var ki :) 

Çocukların kendilerini gerçekleştirebilecekleri bir hayatı yaşamak üzere doğru yöntemlerle donatıldıkları bu butik yuvayı tanıdığımız günden beri oğlumun ne çok değişim ve gelişim gösterdiğine tüm dostlarımız şahit. Eğitmen ve yardımcı kadronuzla her bakımdan muhteşemsiniz Yeni Dünyalar Anaokulu. Her gün bir çok yeni şey öğrenmeye devam ediyorum sizlerden. Oğluma, bana, dünyayı algıma ve zorlu çocuk yetiştirme sürecime, bilincime çok şey kattınız...  İyi ki varsınız... 

 

Kaan Kutlu

2011 - 2014

Pelin KUTLU

Okyanus' umuz 4 yaşında ve biri 2,5 yaşında biri 5 aylık iki kardeşi var. Kuzenim Didem ile okyanus için en doğru okulu bulabilmek için 2 - 3 gün dolaştıktan sonraYeni Dünyalar Anaokulu'nda karar kıldık. Daha başlayalı 1 ay bile olmadı ama ilk günden beri her şey iyi gidiyor. İlk günler Okyanus ağlayarak gidiyordu ama bu o kadar kısa sürdü ki ... Şu anda her gün okula gitmek için can atıyor. Eve geldiğinde arkadaşlarını, öğretmenlerini ve öğrendiklerini zevkle anlatıyor.  Emel Hanıma çok teşekkür ediyoruz. 

Okyanus Güveçoğlu
2012 - 2014
Özlem - Ali GÜVEÇOĞLU

Değerli Yeni Dünyalar Anaokulu öğretmenleri, yöneticileri, çalışanları kızımız Melis Özsoy 'un eğitimine ve gelişimine göstermiş olduğunuz yaklaşım ve değerli katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederiz.

Melis Özsoy
2011 - 2014
Meral - Murat ÖZSOY

2011 yılı mart ayında şehir değiştirmiştik ve Doğa’ya bir anaokulu bulmamız gerekiyordu. Yeşili göremediğimiz toprağa basamadığımız bir şehirde,  Yeni Dünyalar Anaokulu’nun çim bahçesini görünce etkilendik ve dört yaşında bir çocuğun öncelikli ihtiyacının güvenli bir ortamda rahatça oyun oynamak olduğunu düşündüğümüzden çok fazla anaokulu gezmemize gerek kalmadı. Sonradan bu seçimin nekadar yerinde olduğunu Doğa bize gösterdi, en soğuk havalarda bile okul çıkışında bahçede oynamak için hala diretiyor. 
Okulu gezdiğimizde girişinden başlayarak herşeyin çok ince düşünülmüş ve planlanmış olduğunu gördük. 
Hakan Beyle tanıştığımızda hayata ve çocuklara bakışaçısının bizimkinden çok farklı olmadığını hissettik ve tereddütsüz çocuğumuzu teslim ettik. Zaman içinde Hakan Beyin okuluna ve çocuklarımıza oldukça fazla özen gösterdiğine şahit olduk. 
Yeni Dünyalar Doğanın kendine güvenini , becerilerini arttırdı, vizyonunu geliştirdi bunu fark etmek çok kolay. Evde kendi oyuncak tasarlıyor, deneyler yapıyor,uzaydaki kara delikleri anlatıyor, adını duymadığımız nesli tükenen hayvanlardan bahsediyor, artık onun anlamasını istemediğimiz bazı ufak konuşmaları  İngilizce yapamıyoruz …
 
Yeni yasa 15 günle Doğa’yı da kapsıyordu. İlkokula başlaması gerekiyordu. Ancak biz bilimsel verilerin ışığında Yeni Dünyalar Anaokulunun hazırlık sınıfına devam etmesini uygun gördük . Doğanın 2013 eylülde ilkokula gitmesi gerekiyor ancak okulundan hiç ayrılmak istemiyor ve bu aralar Hakan Beyi ilkokul açmaya ikna etmeye çalışıyor. Başta Hakan Beye , idareci ve öğretmenlerimize ,Meral Hanıma ve özellikle Şadan Beye gösterdikleri özen için teşekkür ederiz.

Doğa Gülen

2011 - 2013
Evin - Ömer Gülen

Kızım, okul öncesi eğitimine 2010 yılında 3 yaşındayken Yeni Dünyalar Anaokulu’nda başladı. İlk yıl yarım dönem ve yarım gün, sonraki yıl ise tam dönem yarım gün devam etti.
İlkokuldan önceki bu son senesinde ise tam gün bir hazırlık sınıfına gitmesi gerektiğinin bilicindeydim. Belki de kızımın tüm okul hayatını etkileyecek bu önemli senenin gereklerini araştırdım. Tüm bu gerekliliklerin Yeni Dünyalar Anaokulu’ndaki eğitim kadrosunda ve benimsenen felsefesinde olduğunu zaten yıllar içinde öğrenmiştim. Bu sebepten gelecek sene gideceği okulun hazırlık sınıfına gidip gitmemesi konusunda bir tereddüt yaşamadım. İki senedir eğitim gördüğü bu kurumun kızımın gelişiminde sayısız faydaları oldu. Bu faydaların, kızımın tanıdığı öğretmenlerle ve düzenini bildiği okulda katlanarak büyüyeceğini düşündüm. Bu kararımda, Yeni Dünyalar Anaokulu’na olan güvenimin yanı sıra, kızıma erken bir düzen değişikliği yaşatmak istememem de önemli bir etkendir. İlkokula gitmek gibi büyük bir değişiklikten önce,  diğer senelerden daha zorlu olduğu bilinen hazırlık senesinde, arkadaşlarından ayrılmasını ve yeni bir anaokuluna alışmaya çalışmasını doğru bulmadım. 
Gerek büyüyen yaşı ve gelişen bilinci, gerekse güvende hissettiği okulunda geçirdiği verimli hazırlık sınıfının etkisiyle, gelecek sene ilkokul adaptasyon sürecinin çok kısalacağını düşünüyorum. Bugüne kadar kızımın gelişiminde emeği olan tüm Yeni Dünyalar Anaokulu kadrosuna teşekkür ederim

 

Hülya Önder

2010 - 2012

İsmet Burcu DUMLU

Alize'yi bir Anaokuluna göndermeye karar verdiğimizde, her anne baba gibi bizde çok endişeliydik. Ataşehir'de ilk karşımıza çıkan okuldu. Yeni Dünyalar Anaokulunun bahçesinin büyüklüğü ve güzelliği dikkatimizi çekmişti önce. Okuluda gezince, güvenlik önlemleri, temizliği, gördüğümüz ilgi ve güleryüz çok hoşumuza gitmişti. Yinede ilk gezdiğimiz okul olduğu için diğerlerinide görmek istedik. Ataşehirdeki tüm Anaokullarını gezdik desek yeridir. Yeni Dünyaları gördükten sonra hiçbirini beğenemedik tabi ki.

Alize'nin ücüncü yılı Yeni Dünyalar Anaokulu'nda ve bizim ne kadar doğru bir karar verdiğimizle ilgili fikrimiz hiç değişmedi. Kızımızın okula başlamasıyla birlikte kendine güvenin nasıl arttığını insanlarla iletişimindeki gelişimini, çok kısa bir sürede ingilizce öğrenmeye başlamış olduğunu görmek bizi gerçekten çok memnun ediyor. İlk zamanlar, bir çok ailenin yaşadığı, çocuğunun okula gitmek istememesi problemini yaşamaktan çok korkmuştuk bizde. Ama kısa süren bir alışma döneminden sonra Alize'nin her sabah kalkıp " Anne bugün okul varmı?" diye sorması, var diyince de " Yaşasın" diye mutlu olması, haftasonları ise okulun kapalı olduğuna ikna edeilmek için zaman zaman okula kadar gitmek zorunda kalmış olmamız, kızımızın bu okulda ne kadar mutlu olduğuna dair en büyük kanıttı. Bir okul için en önemli referans çocuğun kendisidir bence.

Başta böyle bir okul kurmuş olduğu için Hakan Bey'e, kızımızın da bizimde çook sevdiğimiz Arzu öğretmenimize, Suzanna Teacher 'a, Candan Hanım'a, Şadan Bey'e  ve tüm ekibinize sonsuz teşekkürler.

Sevgilerimle,

 

Alize Andıç

2010 - 2013
Canan ANDIÇ

Deniz 2012 nin Ocak ayında Yeni Dünyalar 'da başladı.Okula başlarken yaşadığı sorunları öğretmenlerimizin sıcak ilgisi ve profesyonel tutumları sayesinde kolayca atlattık. Okulda yapılan çalışmalar sayesinde Deniz'in yeteneklerini keşfetme imkanımız oldu. sosyal, bilişsel, akademik ve ruhsal gelişim alanlarında her gün biraz daha ilerlemekte ve olgunlaşmaktayız. Hayatımızdaki  " ilk " okul ve öğretmenler  olduğunuz için teşekkür ederiz.

Deniz Yıldız
2012 - 2013
Yıldız AİLESİ

Herkes " Biraz ayrılmalısınız artık dört yaşındalar, yuvaya gitsinler, sanada, onlara da iyi gelecek" dediklerinde kafamdaki ilk soru işaretleri, Ama neresi? Nasıl bırakabilirim ki ? Ne yaparlar ki bensiz?. Bana ihtiyaçları var, biz hiç ayrılmadık ki, nasıl olacak öyle? Nerden bulacağız ki "yuva gibi yuva" ? Bol oyun oynayacakları, doya doya enerjilerini atıp mutlu olacakları, öyle bir yer varmı ki? Bakıcıya , ev öğretmenine emanet edemezken...

 

Aynı sitede oturan iki arkadaşım bahsetti . GİT ve GÖR dediler.

Asıl soru " Neresi" olduğunun altında yatan cevapsız kuşkularımdı. Bie anne için ilkler her zaman zordur ya. Ben o ilklerden birini balarılarımı size bıraktığım zaman yaşadım :)  Ama GELDİM ve GÖRDÜM.

 

Yeni Dünyalar için çok detay var; temizliği, hijyeni, mutfaktaki titizliği, yemeklerin seçimi, yoğurdun bile günlük yapılışı, oyun, şarkı, dans, aktivite ile geçen zamanlar, öğretmenlerin gözlem ve çözümleri, yanıtsız bırakmamaları... 

Okula gidiş günlerinde evimizde esen havayı bir görseniz. Biri kıyafet seçerken, özenli olmayı isterken diğeri heyecanla oyuncağını seçer. Bir başka zamanda götüreceği kitabını nasıl anlatacağını, kime vereceğini uzun uzun anlatır :) Bu küçük detaylar beni ikna etti. 

 Ama en önemlisi onları servise bindirdiğimde arkamı dönüp evime giderken hissettiğim o duygu HUZUR.

Sevgilerimle...

 

 

Berçin - Boğaçhan Karali

2011 - 2013

Sibel KARALİ

Yeni Dünyalar Anaokulu ile 2011 yılında yaz okulu arayışımız sırasında tanıştık. Binanızın ve bahçenizin çevredeki okullardan farklılaşan özellikleri, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin samimiyeti ve işlerine olan sevgisi yaz okulunun kısa dönemli öğrencisi olan kızım Erin'i daimi öğrenciniz yapma kararı almamızı sağladı. Kızımın gelişimine olan katkılarınız için teşekkür ederiz.
 

Erin Gül
2011 - 2013
Öykü Gül

Yeni Dünyalar Anaokulu çocuğumun evinden sonra en rahat ettiği ve mutlu olduğu yer.

Çocuğuma pozitif olmayı, hayatı sorgulamayı,onun için gerekli olan bilgi ve becerileri, gerektiğinde bizleri de bu eğitimin bir parçası olarak bu sistemde görevlendirerek bilinçlenmemize yardımcı olduğunuzu düşünüyorum.

Tüm çalışanlarının güler yüzlü ve samimi olduğu, çocuklarımızı geleceğe hazırlarken vazgeçilmez değerleri onlara kazandırdığınız için teşekkürler.

 

Defne Turgut

2010 - 2013

Sevil TURGUT

Ataşehir Şengün Sok No:12  Kadıköy  İstanbul                     0216 455 6050         0216 455 0 884
Ataşehir Yeni Dünyalar Anaokulu (c) 2008 Tüm Hakları Saklıdır.